Sunset Sunset: 19:16

Ultimele Știri

Manchester United câștigă în premieră trofeul Europa League

25 mai 2017 | Fotbal, Sport

Manchester United a câștigat pentru prima dată în istoria clubului trofeul Europa League, după ce s-a impus cu 2-0, miercuri seara, în finala cu Ajax, de la Stockholm. A fost un meci desfășurat sub o atentă supraveghere de securitate, ca urmare a atentatului care a îndoliat cu două zile în urmă orașul Manchester.

„Diavolii” au început meciul mai bine și, după șansele ratate de Paul Pogba și Marcus Rashford, francezul a reușit să deschidă scorul cu ajutorul unui șut deviat de columbianul Sanchez, în minutul 18, relatează digisport.ro.

Mourinho a sunat retragerea apoi și a închis meciul până la finalul primei reprize. După pauză, United a început din nou în forță, iar Henrikh Mkhtaryan a făcut 2-0, cu o reluare spectaculoasă din interiorul careului mic. După reușita armeanului, primul marcator din țara sa într-o finală europeană, „diavolii” s-au retras din nou și s-au concentrat pe defensivă, făcând o treabă excelentă. Până la final, Ajax n-a avut nicio șansă importantă, jucătorii lui Peter Bosz remarcându-se doar prin șuturi de la distanță.

Pe final, Lingard putea face 3-0, dar el a fost blocat în ultimul moment de către Sanchez.

Mijlocaşul spaniol Ander Herrera a fost desemnat jucătorul finalei Ligii Europa dintre Manchester United şi Ajax Amsterdam.