Visibility Visibility: 0 km
Sunrise Sunrise: 05:16
Sunset Sunset: 19:08

Ultimele Știri

„Dublă” istorică pentru Irina Begu, la BRD Bucharest Open. A câştigat şi titlul la simplu, şi la dublu

24 iulie 2017 | Sport

Irina Begu s-a impus în finala de la BRD Bucharest Open, fiind pentru prima dată când câştigă acest trofeu. La simplu, Irina Camelia Begu a învins-o pe germanca Julia Goerges, cu 6-3, 6-5. După victoria din turneul de simplu, sportiva de 26 de ani s-a impus şi la dublu, alături de Raluca Olaru.

Irina Begu este de două ori campioană la BRD Bucharest Open. După victoria din turneul de simplu, sportiva de 26 de ani s-a impus şi la dublu, alături de Raluca Olaru.

Cele două românce le-au învins în finală pe belgianca Elise Mertens și olandeza Demi Schuurs, scor 6-3, 6-3.

Begu devine, astfel, prima jucătoare din România după 1990 care câştigă atât titlul de simplu, cât şi pe cel de dublu la acelaşi turneu.

Cele două românce au obţinut un premiu de 12.300 de dolari şi 280 de puncte în clasamentul de dublu.

Begu s-a impus într-o oră şi 37 de minute.

Românca a reuşit un break în primul set, la scorul de 1-1. Ea şi-a adjudecat setul în 42 de minute.

În setul al doilea, Goerges a făcut break la 3-3, preluând conducerea cu 4-3, însă imediat Begu a făcut rebreak şi a egalat – 4-4. Irina Begu a câştigat apoi setul cu 7-5.

Begu va disputa la BRD Bucharest Open şi finala de dublu, alături de Raluca Olaru. Cele două, favorite principale, vor întâlni cuplul Elise Mertens/Demi Schuurs (Belgia/Olanda), cap de serie numărul 2.

Pentru Irina Begu, este al patrulea titlu WTA la simplu, după cele obţinute la Taşkent (2012), Seul (2015) şi Florianopolis (2016).